„Przeprowadzka” – czyli warto znać prawo dotyczące najmu i nie dać się oszukać pazernym dupkom.

przeprowadzka1.jpg

Kłamczuszki.

Cześć! W końcu zapowiadana przeprowadzka. Zdecydowanie za długo z nią zwlekaliśmy. Najkrócej mówiąc zamieniliśmy kawalerkę na coś bardziej przestronnego. Mała przestrzeń nie była jedynym dylematem. Na „starym” mieszkaniu borykaliśmy się z Kasią permanentnie z niesprawną instalacją gazową. Właściciel kawalerki – który mieszka w Berlinie – miał głęboko w tyłku nasze problemy i dysfunkcjonalność mieszkania. Przy pomocy rad znajomych prawników wypowiedzieliśmy dotychczasowe lokum w trybie natychmiastowym. Właściciel przyjął wypowiedzenie i przyjechał do Polski w celu oddania nam kaucji. Niestety jak się potem okazało Pan M. stwierdził, że mieszkanie wymaga między innymi odmalowania i nie odda nam całości kaucji. Na szczęście próba wymuszenia ze strony właściciela zakończyła się fiaskiem. Odebraliśmy całość kaucji i od piątku cieszymy się nowym przytulnym mieszkankiem 🙂 . Dzisiejszym wpisem chciałbym przede wszystkim przestrzec potencjalnych najemców mieszkań, którzy mogliby zostać wykorzystani z tytułu braku świadomości prawnych realiów. Realiów, które tak naprawdę sprzyjają najemcom.

Prawdą jest, że polskie prawo stoi po stronie najemców, a nie – jak często błędnie się uważa – wynajmującego. W przypadku kiedy właściciel mieszkania, które wynajmujecie nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, możecie bez większych problemów wymówić najem w trybie natychmiastowym lub wnieść o obniżenie czynszu z tytułu dysfunkcjonalności lokalu. Mówi o tym dokładniej artykuł, którego treść pozwolę sobie poniżej zacytować:

Art. 664. § 1. Jeżeli rzecz najęta ma wady, które ograniczają jej przydatność do umówionego użytku, najemca może żądać odpowiedniego obniżenia czynszu za czas trwania wad.

§ 2. Jeżeli w chwili wydania najemcy rzecz miała wady, które uniemożliwiają przewidziane w umowie używanie rzeczy, albo jeżeli wady takie powstały później, a wynajmujący mimo otrzymanego zawiadomienia nie usunął ich w czasie odpowiednim, albo jeżeli wady usunąć się nie dadzą, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia.

§ 3. Roszczenie o obniżenie czynszu z powodu wad rzeczy najętej, jak również uprawnienie do niezwłocznego wypowiedzenia najmu nie przysługuje najemcy, jeżeli w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach.

Kolejną istotną sprawą jest kaucja. Praktycznie wszyscy wynajmujący proszą o uiszczenie kaucji w chwili podpisania umowy najmu. Zazwyczaj jest to kwota równa miesięcznym opłatom za czynsz i media. Wielu właścicieli/pośredników podczas rozwiązania umowy w bezczelny sposób oszukuje najemców i nie oddaje im całości należnej kaucji. W tym momencie najlepiej przytoczyć przykład z autopsji. W zeszłym tygodniu, kiedy zdawałem poprzednie mieszkanie właściciel chciał zabrać pieniądze z kaucji tytułem ubrudzonych ścian i wytartych mebli. Naturalnie prawnik wyjaśnił mi, że Pan M. nie ma do tego prawa. Kaucja może być „potrącona” tylko i wyłącznie w przypadku dewastacji lokalu – lub jego wyposażenia – bądź nieuregulowanych rachunków. Wytarte krzesła, ubrudzone ściany itp. to zniszczenia spowodowane zużyciem związanym z normalnym użytkowaniem. Powiem raz jeszcze, dewastacja nie jest tym samym co ślady użytkowania przedmiotu najmu. Przypomnę również, że to wynajmujący ma obowiązek naprawy i wymiany zużytego wyposażenia lokalu. Za dewastacje uważa się np. pękniętą szybę w oknie, wyrwaną klapę sedesową lub przypalony blat stołu. Oczywiście w momencie najmu nowego mieszkania należy zwrócić uwagę na treść umowy, w szczególności adnotacje dotyczące wymogów rozwiązania umowy i oddania mieszkania. Czasami zdarza się, że właściciel w umowie zaznacza wymóg odmalowania lokalu po rozwiązaniu umowy. Nigdy na coś takiego się nie zgadzajcie i uważnie czytajcie wszystkie akapity umowy. To tyle na dzisiaj. Mam nadzieje, że powyższy wpis pomoże komuś i uchroni go przed potencjalnie nieuczciwymi zachowaniami wynajmujących. Wracam do rozpakowywania rzeczy i do napisania niebawem. Cześć! 🙂

19668111_252221045281052_599787845_n.jpg

Reklamy
Otagowane , ,

7 thoughts on “„Przeprowadzka” – czyli warto znać prawo dotyczące najmu i nie dać się oszukać pazernym dupkom.

 1. KOSTKA99 pisze:

  przydatna wiedza

  Polubienie

 2. marika96 pisze:

  gratulacje i powodzenia na nowym meiszkanku 🙂 ciekawy wpis jak zawsze 🙂

  Polubienie

 3. magdabraf pisze:

  bardzo przydatny wpis udostępniam dalej 😀

  Polubienie

 4. Coco pisze:

  Ladne foto

  Polubienie

 5. Coco pisze:

  W sensie te drugie 🙂 🙂

  Polubienie

 6. Fragles pisze:

  Oszuści są i będą, nic nie poradzisz Figaj. Ciekawy wpis jak zawsze. Pozdro

  Polubienie

 7. Coco pisze:

  Wczoraj moja kumpela miala taki sam problem wysłałem jej twoj artykul/wpis i se poradziła. Jak tu nie wiezyc w nieprzypadkowosc 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: