„Festiwal Świętej Pamięci” – czyli jak mieszanie się polityki w świat sztuki zabiło Festiwal w Opolu.

opoleKKK

Żałosne.

To powoli robi się śmieszne. Tragiczne, a zarazem śmieszne. O tegorocznym festiwalu w Opolu media huczą już od dobrego tygodnia. Zniesmaczony zaistniałą sytuacją postanowiłem poszeptać troszeczkę na tytułowy temat. Osoby, które czytają mojego bloga dłużej niż minutę, znają moje poglądy dotyczące „mieszkania się polityki w świat sztuki”. Zawsze byłem, jestem i będę za wolnością w sztuce – która nie krzywdzi istot żyjących na naszej pięknej planecie. Od dłuższego czasu w świecie teatru/filmu odczuwamy wszechobecne ingerencje polityczne i próby cenzury. Dziś przyszedł czas na muzykę, a dokładniej na tegoroczny „Festiwal Piosenki w Opolu”. Jak pewnie większość z was wie, polscy artyści solidarnie zbojkotowali tegoroczne Opole i wycofali się z udziału w owym wydarzeniu. Analizując wszystkie wymówienia zaryzykuję stwierdzenie, że tegoroczny festiwal – o ile w ogóle się dobędzie – zaprosi na swoją scenę jedynie fanatyków partii rządzonej i artystów łasych na pieniądze. No i dobrze. Świat kultury zawsze walczył z cenzurą. Ba! Cenzura była – i jest – naturalnym paliwem dla kreatywności artystów.

To co możemy zaobserwować na dzisiejszej arenie kulturalnej na swój sposób jest nie tylko tragiczne, ale również treściwe i estetyczne pod względem działań twórczych. Zaryzykuję stwierdzenie, że zamieszanie związane z tegorocznym festiwalem w Opolu jest dla środowiska artystycznego swoistym polem do popisu. Wyrażenie dezaprobaty dotyczącej Opola stało się we wspomnianym środowisku „trendy obowiązkiem”.

Śpiewasz na tegorocznym Opolu? Nie jesteś prawdziwym artystą tylko dupodajką, która za pieniądze poprze to z czym świat sztuki powinien walczyć. Poprze ograniczenia wobec wolności słowa i działań twórczych.

Nie zrozumcie mnie w tym momencie źle. Całym sercem popieram protest środowiska artystycznego i bojkot festiwalu w Opolu. We wcześniejszym akapicie mówię jedynie o tym, że masowe rezygnacje twórców z udziału w tytułowym widowisku stworzyły swojego rodzaju trend i zależność środowiskową. Chcesz być prawdziwym hipsterem? Nie ubieraj się w to co wszyscy! Chcesz być prawdziwym artystą? Zbojkotuj Festiwal w Opolu!

Wczoraj przeczytałem relację z konferencji Prezentanta Opola, Pana Arkadiusza Wiśniewskiego. Wspomniany dżentelmen zaproponował, aby impreza odbyła się w innym terminie i żeby kto inny był jej organizatorem. W swoich wypowiedziach sugestywnie stwierdził, że jedyną szansą dla uratowania tytułowego festiwalu jest całkowite odcięcie się od jakiejkolwiek powiązań z TVP. Czy Pan Wiśniewski uratuje tegoroczny festiwal w Opolu? Mam nadzieje, że nie. Słowo Opole jest jak gazeta, w którą zawinięto wcześniej rybę. Papier jeszcze długo będzie śmierdzieć odorem zdechłego suma. Tak samo Opole długo jeszcze będzie śmierdzieć politycznym chamstwem. Dlaczego tak uważam? Naprawdę byłbym naiwny gdyby zmiana organizatora festiwalu i sztuczny szum medialny miały spowodować, że za sterami okrętu tytułowego wydarzenia stanie ktoś inny niż dotychczas.

Z całą stanowczością uważam, że organizatorzy powinni odpuścić sobie tegoroczny festiwal i zatrzymać proces publicznego ośmieszania się. Artyści z kolei – którzy już raz oficjalnie zajęli stanowisko wobec swojego udziału w tytułowym wydarzeniu – powinni przytulić swoją obecnością inne widowisko i stanowczo trwać w swoim postanowieniu. Jerzy Owsiak już teraz oficjalnie zaprosił „artystycznych wygnańców” na scenę przystanku Woodstock. No i bardzo dobrze.

Reklamy
Otagowane ,

9 thoughts on “„Festiwal Świętej Pamięci” – czyli jak mieszanie się polityki w świat sztuki zabiło Festiwal w Opolu.

 1. marika96 pisze:

  moi zdaniem odwolaja festiwal jeszcze w tym miesiacu

  Polubienie

 2. mariuszek pisze:

  jest wydarzenie na fb nie ogladam opala 2017 czy cos nawet

  Polubienie

 3. KOSTKA99 pisze:

  bardzo sensownie prawisz 🙂

  Polubienie

 4. Coco pisze:

  Kurski sam da solo coveru znowu w zyciu mi nie wyszlo

  Polubienie

 5. vix pisze:

  hahaha dobre coco 😀

  Polubienie

 6. Fragles pisze:

  porąbało ich z tym opolem kurski ma gust jak nie wiem, zara poszukam fragment jego z martyniukiem

  Polubienie

 7. Fragles pisze:

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: