„Sataniści nie artyści!” – czyli kiedy w współczesnej sztuce pojawia się postać Jezusa.

jezu

Smaczna kontrowersja.

Witajcie moi kochani! Niebawem święta, więc czas na wpis tematyczny lekko nimi zabarwiony. Oczywiście nadal mowa o kulturze. Ba! O „Kulturze”. A może tylko o „kólturze”? Zdecydujecie sami. Kontrowersja w sztuce najczęściej kojarzy się  z obecnością polityki lub religii. Choć… zaryzykuję stwierdzenie, że w dzisiejszych czasach to niestety synonimy. Na pewno wielu z was słyszało, a  może nawet uczestniczyło w jakimś dyskursie, który poruszał kwestie granic w sztuce. Najczęściej za granicę w sztuce uznaje się w dzisiejszych czasach sytuacje, w której „ktoś potencjalnie obraża czyjeś poglądy”. Prywatnie uważam wspomnianą granicę za totalną bzdurę. Niestety to „obrażone poglądy” są najczęstszym zapalnikiem art kontrowersji. Postać Jezusa w sztuce jest mocno nadgorliwa z widomych względów. Od pięknych fresków włoskich katedr, po drewniane rzeźby ciemnoskórego Jezusa w kościołach,  mieszczących się na terenie Afryki. Nic wielkiego. Jest tego sporo, jest to ładne, jest to monotematyczne, jest to… No właśnie. Tytułowa postać przez tysiące lat okurzyła się znamionami monotonii i kiczu.

Kiczu? Tak, nikogo już nie dziwi sprzedaż plastikowych figurek przedstawiających Jezusa, na miejskim ryneczku. Ludzie do tego przywykli. Jeżeli świętokradztwem nie nazywamy sprzedaży tego typu figurek obok kartofli i wibratorów, to dlaczego tyle kontrowersji budzi poniższa twórczość?

863367-a8260752-1a79-11e3-b22c-8bcff1edcebd

863424-a9aaffb0-1a79-11e3-b22c-8bcff1edcebd

Kubański artysta Erik Ravelo projektem “Los Intocables” (“Nietykalne”) zszokował wszystkich. O ironio, Pan Ravelo w swojej sztuce podejmował próbę walki z pedofilią. Tymczasem kościół, wiele państw, jak i portali społecznościowych – np. Facebook – oskarżyło artystę o promowanie dziecięcej pornografii! Facebook przez długi czas próbował blokować prace artysty. Z czasem jednak fotografie “Los Intocables”  stały się tak popularne, że wszyscy wyżej wymienieni cenzorzy postanowili złożyć broń.

piss_christ_by_serrano_andres_1987

 

 

 

Mamy rok 1987 kiedy na światło dzienne wychodzi fotografia zatytułowana „Piss Christ”. Zdjęcie amerykańskiego fotografa Andresa Serrano przedstawia niewielki, plastikowy krucyfiks zanurzony w żółtej cieczy, opisanej przez artystę jako jego własny mocz. Dzieło z początku nie budziło wielu kontrowersji. Jednak po dwóch latach prace zalała fala krytyki, a w 2011 roku – w Paryżu – dzieło zostało ostatecznie zdewastowane przez grupkę fanatycznych katolików.

 

 

ecc858ehomo_1187078844

Powyższe zdjęcie jest elementem projektu “Ecce Homo”. Seria 12 fotografii szwedzkiej artystki Elisabeth Ohlson Wallin przedstawiających biblijne sceny we współczesnych interpretacjach również wzbudziła wiele kontrowersji. Głównym powodem był fakt, że artystka poruszyła w swoich pracach również kwestię różnorodności upodobań seksualnych. W 2012 roku wystawa “Ecce Homo” przyjechała do Belgradu. Z powodu demonstracji przeciwników owego projektu, wernisaż musiał odbyć się w obstawie 2000 oficerów policji.

homeless-jesus

Teraz czas na bardzo świeżutką twórczość. Rzeźba artysty Timothy Schmalz przedstawia Jezusa jako bezdomnego, który śpi na ławce. Mimo poparcia artysty przez kościół nadgorliwa „część społeczeństwa” sprzeciwiła się tego typu interpretacji. Do dziś „obrońcy moralności katolickiej” żądają usunięcia figury sprzed kościoła episkopalnego St. Alban w Davidson w Północnej Karolinie. Argumentacja? Rzeźba znieważa postać Jezusa i nie pokazuje w żaden sposób majestatyczności tytułowej postaci. Poza tym jest zbyt realistyczna i odstrasza wiernych, którzy myślą, że przed kościołem śpi prawdziwy bezdomny. Moje zdanie na temat powyższych przykładów chyba już znacie. Ciekawy jestem waszego. Zostawcie po sobie ślad w postaci komentarza. Do napisania niebawem! 🙂

Wpis powstał na podstawie materiałów
znalezionych na stronie http://whyart.pl

 

Reklamy
Otagowane , , , , , , , ,

5 thoughts on “„Sataniści nie artyści!” – czyli kiedy w współczesnej sztuce pojawia się postać Jezusa.

 1. coco pisze:

  jak zwykle ciekawie, pozdrawiam 🙂

  Polubienie

 2. klara pisze:

  nie wierze w tych ludzi 😛

  Polubienie

 3. Herm pisze:

  Fajne tresci fajny kontent 🙂 lubie do Ciebie zagladac 🙂 kiedy kolejny film na yt?

  Polubienie

 4. Fragles pisze:

  O Jezu! 🙂

  Polubienie

 5. powalacace pisze:

  i w sztuce współczesnej Jezus znalazł miejsce 😉

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: