„Gigantyczne potwory morskie” – czyli ile w tym wszystkim mitów, a ile rzeczywiście prawdy…

potw

Mamo, mogę iść popływać?

Witajcie moi kochani! Dziś obiecywany – wrześniowy – wpis, w którym przyjrzymy się pływającym tonom mięsa. Tonom mięsa? Dziwnie dobieram słowa. Mowa oczywiście o potworach morskich i legendach, które krążą o nich od tysięcy lat. Kto z was nie zastanawiał się kiedyś: czy wszystkie wielkoludy zamieszkujące X lat temu głębiny oceanów aby na pewno wymarły? Zaryzykuje stwierdzenie, że wszyscy prędzej czy później postawili przed sobą owe pytanie. Dzisiejszego tematu nie traktuję w pełni abstrakcyjnie. Osobiście uważam, że istnieje duże prawdopodobieństwo istnienia legendarnych zwierząt – w tym morskich gigantów – które po dzień dzisiejszy zamieszkują głębiny oceanów. Dlaczego tak twierdzę? Przecież uważam się za racjonalnego człowieka… Powiem tak, istnieje kilka ciekawych argumentów, które wewnętrznie przekonują mnie do teorii opowiadającej się za istnieniem morskich potworów. Po pierwsze do tej pory człowiek nie wynalazł odpowiedniego sprzętu, który dotarłby na najgłębsze terytoria oceanu i mógł wytrzymać warunki tam panujące odpowiednią ilość czasu – tak aby zbadać dno bardzo dokładnie. Przypomnę, że najgłębszy punkt na naszej kuli ziemskiej to Głębia Challengera*.

 • najgłębiej położone miejsce w Rowie Mariańskim (10 994 metrów pod poziomem morza). Jest to najniżej położone zbadane miejsce na Ziemi. Jedynie cztery jednostki zeszły na dno Rowu Mariańskiego. Jako pierwszy dokonał tego batyskaf Trieste, na którym 23 stycznia 1960 r. Jacques Piccard i Don Walsh dotarli do Głębi Challengera. Następnym urządzeniem był japoński robot Kaikō, który w latach 1995-1998 odbył trzy ekspedycje do Rowu. W 2009 roku do najgłębszego miejsca Ziemi dotarł pojazd Nereus. W 2012 roku reżyser filmowy James Cameron dotarł na dno Głębi Challengera w pojeździe Deepsea Challenger. Źródło: Wikipedia

Po drugie, zwróćcie uwagę na zwierzęta, które jako jedyne przetrwały erę dinozaurów i żyją po dzień dzisiejszy: rekiny, krokodyle, żółwie (…). Wszystkie z wymienionych żyją w środowisku wodnym. Podczas „wielkiej apokalipsy dinozaurów” tylko zwierzęta zamieszkujące zbiorniki wodne miały jakiekolwiek szanse na przeżycie – w tym również te, które zamieszkiwały najgłębsze zakamarki oceanów.

Po trzecie, waga tytułowych olbrzymów nie pozwoliłaby im na wynurzenie do poziomu oceanu, który poddany jest permanentnej obserwacji współczesnych naukowców. Nie bez przyczyny w mitach i legendach – na przykład dotyczących Krakena – potwór pojawiał się na morzach tylko podczas sztormu. Jedynie wtedy prądy morskie były w stanie unieść zwierzę na powierzchnie wody, gdzie tytułowe stworzenia nie mogłyby nigdy dotrzeć o własnych siłach.

Po czwarte, od wielu lat morza wyrzucają na brzegi wiele niezidentyfikowanych szczątek podwodnych zwierząt. Ich rozmiary i struktury tkanek bardzo często zbliżone są do znanych współczesnym badaczom gatunków kałamarnic, czy rekinów. Niemniej jednak minimalne różnice genetyczne sprawiają, że nie jesteśmy w stanie – w stu procentach – określić gatunku zwierząt do którego należą.

mosasaurus3

Dobra, tyle w ramach wprowadzenia. Pierwszym na naszej dzisiejszej liście jest Mozazaur. Potwór ten osiągał prawie 18 metrów długości. Mozazaur zamieszkiwał głównie płytkie i ciepłe przestrzenie morskie. Mieliśmy okazję oglądać powyższego dżentelmena w jednej ze scen ostatniej części filmu Jurassic World, w której na oczach setek ludzi pożera serwowanego mu na śniadanie rekina. Scenę możecie obejrzeć tutaj. Powyższy potwór lubował się wyłącznie w płytkich wodach, w związku z czym nie miał dużych szans na przetrwanie apokalipsy. Niemniej jednak wspominam o nim dzisiaj, ponieważ gatunek ten występował praktycznie w każdym miejscu na kuli ziemskiej, co przy ewentualnej ewolucji i dostosowaniu do warunków życia na dużych głębokościach dało mu cień szansy na przetrwanie i życie po dzień dzisiejszy, w nieznanych ludziom głębinach oceanów.

elasmozaur

Kolejna pozycja na dzisiejszej liście to Elasmozaur, znany w współczesnej kulturze z legend o tajemniczym potworze z Loch Ness. Wodny gad zamieszkujący naszą planetę ponad 100 milionów lat temu. Elasmozaur cechował się bardzo długą szyją zakończoną głową przypominającą z aparycji głowę węża. Potwór posiadał ponad 70. kręgów szyjnych, najwięcej ze wszystkich zwierząt żyjących kiedykolwiek na świecie. Elasmozaur znalazł się na dzisiejszej liście z tych samych względów co Mozazaur. Gatunek ten występował praktycznie w każdym miejscu na naszej planecie, co – przy małej pomocy ewolucji – co mogło dać mu szansę na przetrwanie apokalipsy.

Legendary Kraken, monster of the deep, pictured as a giant squid. Engraving 1870.

Pozycja trzecia jest dosyć wyjątkowa. W związku z faktem, że kałamarnice nie posiadają szkieletu – który mógłby przetrwać pod ziemią miliony lat – współcześni badacze nie mają stuprocentowych dowodów na istnienie „kałamarnic olbrzymów” w prehistorii. Niemniej jednak jeżeli istniały to całkiem prawdopodobne, że żyją nadal w najgłębszych zakątkach oceanów. Jak się pewnie domyślacie mowa o – wspomnianym już dzisiaj – legendarnym Krakenie. Jego rozmiary i umiejętności możecie podziwiać  między innymi w filmie ” Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka” – ciekawych zapraszam tutaj.

 • Pierwszy opisał to monstrum w epoce nowożytnej Erik Pontoppidan w swoim dziele Natural history of Norway – 1752 rok. Jeszcze wcześniej pisał o nim Pliniusz Starszy – potwór miał blokować Cieśninę Gibraltarską, nie przepuszczając przepływających tamtędy okrętów.  Źródło: Wikipedia

deinosuchus_and_albertosaurus

Kolejne – przedostatnie – miejsce na dzisiejszej liście należy do dalekiego krewnego współcześnie żyjących aligatorów. Deinozuch osiągał nawet 15 metrów długości i ważył  do 8 ton! Na dzisiejszej liście potwór znalazł się z dwóch względów. Po pierwsze był zdolny przetrwać na dużych głębokościach zbiorników wodnych, na które ściągał swoje ofiary – w tym dinozaury żyjące na ladzie, które w złym momencie postanowiły skorzystać z wodopoju. Po drugie ten wielki aligator żywił się praktycznie wszystkim. Jego dwumetrowy pysk wypełniony po brzegi zębami był w stanie przegryźć nawet najtwardsza żółwią skorupę. Analizując dzisiejsza listę, to właśnie powyższy dinozaur miałbym największe szanse na znalezienie pożywienia nawet w najgłębszych zakątkach oceanu.

megalodon-shark-facts

Ostatnie miejsce na dzisiejszej liście zajmuje ulubieniec fanów pewnego filmu z 1975 roku, czyli gigantyczny – 20. metrowy – rekin. Megalodon, przodek Żarłacza Białego i zdecydowany król dzisiejszej listy. Naukowcy twierdzą jednoznacznie, że rekin nie miał najmniejszych szans na przetrwanie apokalipsy. Jego sposób zdobywania pożywienia i wysoka wrażliwość na niską temperaturę nie dają mu szans na przetrwanie i możliwość istnienia w „dzisiejszych” głębinach oceanów. Niemniej jednak ilość legend jakie krążą o tym wymarłym – podobno – gatunku rekina jest olbrzymia. Czy istnieje jakakolwiek szansa, że Megalodon nadal żyje? Przewertowałem w sieci kilka artykułów – rzetelnych – i szczerze powiedziawszy perełka dzisiejszego wpisu, w porównaniu do pozostałych pozycji miała najmniejsze szanse na dożycie dzisiejszych czasów. Rekin nie tylko – bez drastycznej ewolucji – nie przetrwałby apokalipsy ze względu na swoje słabe umiejętności adaptacyjne, ale również z tytułu wspomnianego już dzisiaj wyselekcjonowanego pożywienia jakim się żywił. Nie zmienia to jednak faktu, że potwór morski budzi w ludziach duże zaintrygowanie i jest bohaterem niejednej filmowej historii. Na koniec coś dla pobudzenia wyobraźni, czyli grafika obrazująca wielkość Megalodona w stosunku do wielkości człowieka 🙂 .

_78482930_90bcb281-e3d3-456e-8378-f707c4102192

Artykuł powstał dzięki Kanałowi Złota Piątka

 

Reklamy
Otagowane , , , , ,

5 thoughts on “„Gigantyczne potwory morskie” – czyli ile w tym wszystkim mitów, a ile rzeczywiście prawdy…

 1. Fragles pisze:

  Ciekawy art, sensowne przemyślenia, zacząłem się zastanawiać nad twoimi argumentami i cholera kto wie, może rzeczywiście coś z tego gdzieś jeszcze pływa 😀

  Polubienie

 2. KAMILP pisze:

  STRASZNEEE

  Polubienie

 3. magdabraf pisze:

  Polubienie

 4. pad pisze:

  Loool O,o

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: