To też sztuka.
Tytułowy napój to niezaprzeczalnie jeden z najbardziej charakterystycznych napojów bezalkoholowych, któremu renomy pozazdrościłaby niejedna marka produkująca whisky. Dziś porozmawiamy troszeczkę o historii tego magicznego płynu i – przede wszystkim – przyjrzymy się najważniejszemu elementowi jego marki, jakim jest „butelka”. Narodziny napoju datuję się na rok 1886, w USA – a dokładniej Atlancie, najludniejszym mieście stanu Georgia. Receptura Coca-Coli została opracowana przez J.S. Pembertona, który z zawodu był farmaceutą. W skład napoju wchodziły przede wszystkim liście koki i orzechów koli. Zdziwił mnie znacząco fakt, że sprzedaż Coca-Coli z początku była mocno nierentowna. Wszystko zmieniło się jednak w 1893 roku. Nowy właściciel firmy zarejestrował oficjalnie markę napoju i podjął bardzo kreatywne – i skuteczne – działania marketingowe. W 1906 roku Coca-Cola weszła na rynek zagraniczny, gdzie odniosła podobny sukces jak w USA. Następne lata – a właściwie dziesiątki lat – to pasmo kolejnych finansowych triumfów twórców magicznego, czarnego napoju. Naturalnie w historii produkcji Coca-Coli były wzloty i upadki…
Twórcy próbowali wielokrotnie zmieniać skład Coca-Coli, niemniej jednak zawsze protesty konsumentów zmuszały ich do wycofania innowacji i powrotu do tradycyjnej receptury.
Powiedzieliśmy troszeczkę na temat historii napoju, pochylmy się teraz nad tematem dzisiejszego wpisu. Coca-Cola pojawiła się w butelkach w 1894 roku za sprawą dwóch przedsiębiorców, którzy otrzymali od ówczesnego właściciela marki – Asy Candlera – prawa do rozlewania napoju za cenę symbolicznego jednego dolara. Z lewej możecie zobaczyć pierwszy wzór butelki Coca-Coli, który używany był od 1894 do 1902 roku. Co prawda w 1899 roku butelka minimalnie zmniejszyła swoją objętość, jednak jej kształt do 1902 roku pozostał bez zmian.
Od roku 1900 twórcy Coca-Coli zaczęli wprowadzać na rynek nowy kształt butelek. W 1902 roku całkowicie wycofano pierwszy wzór i zastąpiono go butelkami o kształcie, który wyznaczył tor kolejnych zmian.
W roku 1916 czerpiąc inspirację z ilustracji ziarna kakao, Alexander Samuelson i Earl R. Dean z firmy Root Glass Company w Terra Haute w stanie Indiana w USA, stworzyli prototyp butelki konturowej. W 1915 r. butelka została opatentowana, zaś w 1916 r. firma Root Glass rozpoczęła jej produkcję.
Powodem – najważniejszej w historii napoju – zmiany kształtu butelki były olbrzymie ilości imitacji Coca-Coli. W celu odróżnienia oryginału od kopii i zwalczenia niezdrowej konkurencji, twórcy postanowili stworzyć taki wzór butelki, który „nawet w ciemnej lodówce” będzie wyróżniał się spośród innych szklanych opakowań napojów.
Jak widzicie na powyższej grafice, przez kolejne dziesiątki lat butelka minimalnie zmieniła swój kształt. Od 1960 roku charakterystyczny kształt butelki jest także prawnie zastrzeżony. Rok później, firma Coca-Cola wypuściła na rynek pierwsze butelki niepodlegające zwrotowi, które bardzo szybko odniosły sukces. W związku z coraz większymi wymaganiami konsumentów – wygoda związana z wagą butelki i możliwością łatwego pozbycia się opakowania po spożyciu napoju – w 1993 r. firma wprowadziła plastikową butelkę o pojemności 20 uncji.
Naturalnie mimo pojawienia się „wygodniejszych” plastikowych butelek, producenci nie zrezygnowali z szklanego pierwowzoru. Mało tego, na przełomie ostatnich lat wielokrotnie wracali do korzeni Coca-Coli produkując serie limitowane, które nawiązywały kształtem do wzoru butelki z 1899. Ostatnie zmiany głównego wzoru możecie zobaczyć na poniższej grafice. Czytając dzisiejszy artykuł pewnie zastanawialiście się: „Co z kwestią Coca-Coli w puszkach?”. Już tłumaczę. Coca-Cola po raz pierwszy pojawiła się w puszkach w 1955 roku. Na tle dziesiątek lat puszka minimalnie zmieniła swój kształt. Z kolei grafika znajdująca się na aluminiowych opakowaniach napoju była modyfikowana bardzo często – dla ciekawych owych zmian, polecam zajrzeć tutaj.
bardzo dobry artykuł 🙂
PolubieniePolubienie
Jak dla mnie butelka Coca coli z 1916 jest najlepsza no ale jak kto woli 😀
PolubieniePolubienie
mi też najbardziej sie podoba ta z 1916 🙂
PolubieniePolubienie
świetny artykuł, udostępnię go dalej 🙂 powodzenia
PolubieniePolubienie
czyli to ze butelka powstała na wzór kobiecej tali czy gruszki to mit?
PolubieniePolubienie
tak jak jest napisane w art, to ziarno kawy było prawdziwa inspiracją (te info znajdziesz na na głównej stronie coca coli). Swoją droga ciekawe jak ma się patent do tych plastikowych podrubek z biedry, one też mają taki ksztaut a na pewno nie sa oryginalne 😛
PolubieniePolubienie
Coca Cola zawsze spoko, żadne imitacje jej nie dorównują 😉
PolubieniePolubienie