Jak butelka Coca-Coli zmieniła się przez ostatnie 130 lat? – czyli pogadajmy o sztuce użytkowej…

kr

To też sztuka.

Tytułowy napój to niezaprzeczalnie jeden z najbardziej charakterystycznych napojów bezalkoholowych, któremu renomy pozazdrościłaby niejedna marka produkująca whisky. Dziś porozmawiamy troszeczkę o historii tego magicznego płynu i – przede wszystkim – przyjrzymy się najważniejszemu elementowi jego marki, jakim jest „butelka”. Narodziny napoju datuję się na rok 1886, w USA – a dokładniej Atlancie, najludniejszym mieście stanu Georgia. Receptura Coca-Coli została opracowana przez J.S. Pembertona, który z zawodu był farmaceutą. W skład napoju wchodziły przede wszystkim liście koki i orzechów koli. Zdziwił mnie znacząco fakt, że sprzedaż Coca-Coli z początku była mocno nierentowna. Wszystko zmieniło się jednak w 1893 roku. Nowy właściciel firmy zarejestrował oficjalnie markę napoju i podjął bardzo kreatywne – i skuteczne – działania marketingowe. W 1906 roku Coca-Cola weszła na rynek zagraniczny, gdzie odniosła podobny sukces jak w USA. Następne lata – a właściwie dziesiątki lat – to pasmo kolejnych finansowych triumfów twórców magicznego, czarnego napoju. Naturalnie w historii produkcji Coca-Coli były wzloty i upadki…

Twórcy próbowali wielokrotnie zmieniać skład Coca-Coli, niemniej jednak zawsze protesty konsumentów zmuszały ich do wycofania innowacji i powrotu do tradycyjnej receptury.

ba68370e61232073e0e64ea57

 

Powiedzieliśmy troszeczkę na temat historii napoju, pochylmy się teraz nad tematem dzisiejszego wpisu. Coca-Cola pojawiła się w butelkach w 1894 roku za sprawą dwóch przedsiębiorców, którzy otrzymali od ówczesnego właściciela marki – Asy Candlera – prawa do rozlewania napoju za cenę symbolicznego jednego dolara. Z lewej możecie zobaczyć pierwszy wzór butelki Coca-Coli, który używany był od 1894 do 1902 roku. Co prawda w 1899 roku butelka minimalnie zmniejszyła swoją objętość, jednak jej kształt do 1902 roku pozostał bez zmian.

 

Od roku 1900 twórcy Coca-Coli zaczęli wprowadzać na rynek nowy kształt butelek. W 1902 roku całkowicie wycofano pierwszy wzór i zastąpiono go butelkami o kształcie, który wyznaczył tor kolejnych zmian.

W roku 1916 czerpiąc inspirację z ilustracji ziarna kakao, Alexander Samuelson i Earl R. Dean z firmy Root Glass Company w Terra Haute w stanie Indiana w USA, stworzyli prototyp butelki konturowej. W 1915 r. butelka została opatentowana, zaś w 1916 r. firma Root Glass rozpoczęła jej produkcję.

1915-coca-cola-bottle-design-patent-art-1-nishanth-gopinathan

Powodem  – najważniejszej w historii napoju –  zmiany kształtu butelki były olbrzymie ilości imitacji Coca-Coli. W celu odróżnienia oryginału od kopii i zwalczenia niezdrowej konkurencji, twórcy postanowili stworzyć taki wzór butelki, który „nawet w ciemnej lodówce” będzie wyróżniał się spośród innych szklanych opakowań napojów.

PP33397-Coca-Cola-Bottle-Evolution-plakat

Jak widzicie na powyższej grafice, przez kolejne dziesiątki lat butelka minimalnie zmieniła swój kształt. Od 1960 roku charakterystyczny kształt butelki jest także prawnie zastrzeżony. Rok później, firma Coca-Cola wypuściła na rynek pierwsze butelki niepodlegające zwrotowi, które bardzo szybko odniosły sukces. W związku z coraz większymi wymaganiami konsumentów – wygoda związana z wagą butelki i możliwością łatwego pozbycia się opakowania po spożyciu napoju – w 1993 r. firma wprowadziła plastikową butelkę o pojemności 20 uncji.

1994_coca_cola_us2

Naturalnie mimo pojawienia się „wygodniejszych” plastikowych butelek, producenci nie zrezygnowali z szklanego pierwowzoru. Mało tego, na przełomie ostatnich lat wielokrotnie wracali do korzeni Coca-Coli produkując serie limitowane, które nawiązywały kształtem do wzoru butelki z 1899. Ostatnie zmiany głównego wzoru możecie zobaczyć na poniższej grafice. Czytając dzisiejszy artykuł pewnie zastanawialiście się: „Co z kwestią Coca-Coli w puszkach?”. Już tłumaczę. Coca-Cola po raz pierwszy pojawiła się w puszkach w 1955 roku. Na tle dziesiątek lat puszka minimalnie zmieniła swój kształt. Z kolei grafika znajdująca się na aluminiowych opakowaniach napoju była modyfikowana  bardzo często – dla ciekawych owych zmian, polecam zajrzeć tutaj.

1428426409347

 

Reklamy
Otagowane , , , , , ,

7 thoughts on “Jak butelka Coca-Coli zmieniła się przez ostatnie 130 lat? – czyli pogadajmy o sztuce użytkowej…

 1. cezarytorek pisze:

  bardzo dobry artykuł 🙂

  Polubienie

 2. Jak dla mnie butelka Coca coli z 1916 jest najlepsza no ale jak kto woli 😀

  Polubienie

 3. magda braf pisze:

  mi też najbardziej sie podoba ta z 1916 🙂

  Polubienie

 4. coco pisze:

  świetny artykuł, udostępnię go dalej 🙂 powodzenia

  Polubienie

 5. zuzia pisze:

  czyli to ze butelka powstała na wzór kobiecej tali czy gruszki to mit?

  Polubienie

 6. klemens pisze:

  tak jak jest napisane w art, to ziarno kawy było prawdziwa inspiracją (te info znajdziesz na na głównej stronie coca coli). Swoją droga ciekawe jak ma się patent do tych plastikowych podrubek z biedry, one też mają taki ksztaut a na pewno nie sa oryginalne 😛

  Polubienie

 7. powalacace pisze:

  Coca Cola zawsze spoko, żadne imitacje jej nie dorównują 😉

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: