Wiem, o czym teraz myślisz! – czyli mowa ciała i podstawowe interpretacje zachowań.

kr

Rozumiemy się bez słów.

Już jakiś miesiąc temu obiecałem Wam artykuł poświęcony mowie ciała. Pamiętam, jak na pierwszym roku studiów pisałem pracę zaliczeniową na ten temat ;). Dziś postanowiłem się z Wami podzielić zachowaną wiedzą i trochę urozmaicić Wam piętnaście minut życia. Jak dobrze wiemy, mowa ciała potrafi powiedzieć nam więcej niż słowa. Gesty, spojrzenie, nietypowe zachowanie, ułożenie rąk i sposób w jaki stoimy – te wszystkie rzeczy są dla psychiatrów, terapeutów, psychologów i szeroko rozumianej policji jednym wielkim skarbcem wiedzy na temat obserwowanej osoby. Nasz mózg jest tak skonstruowany, że mimo różnorodnych mitów, nie jesteśmy w stanie w stu procentach panować nad własnym ciałem. Jak to często w dobrych kryminałach bywa, sprawcę potrafi zdradzić mały, z pozoru nieważny szczegół. Dziś podzielę się z Wami wiedzą, na bardzo podstawowym poziomie, dzięki której będziecie mogli bardziej zrozumieć mowę swojego ciała podczas rozmowy z innymi i zorientować się, co mowa ciała mówi Wam o swoich rozmówcach. O to kilka prostych przykładów zachowań, które udowodnione zostały poprzez setki doświadczeń i praktyk jako zachowania typowe dla konkretnych emocji siedzących w naszych głowach.

Skaczące spojrzenie. Oznacza to, że druga osoba ma rozbiegane i rozproszone myśli. Sytuacja, w jakiej się znalazła lub osoba, z którą przyszło jej rozmawiać wywołuje w niej zachwiane poczucie bezpieczeństwa i emocje, która próbuje ukryć. Dzięki zmysłowi wzroku do naszego mózgu dostarczamy tysiące sygnałów zawierających różnorakie informacje. W momencie pojawienia się w nas „stresu”, nasz mózg stara się ograniczyć przepływ informacji płynący z zewnątrz. Zauważcie, że będąc „rozkojarzonymi” nasze zmysły powonienia, słuchu, a nawet smaku są znacznie osłabione. Jest to pierwszy sygnał mówiący nam, że nasz rozmówca odczuwa niepokój i jest po prostu zdenerwowany.

Zamykanie oczu. Jeśli pocieramy, zakrywamy lub zamykamy oczy na dłużej niż jedno mrugnięcie, oznacza to, że chcemy trzymać się z dala od pewnych sygnałów wzrokowych lub słuchowych. Działa to trochę na takiej zasadzie jak bezwarunkowe zamykanie się oka w zagrożeniu np. przed uderzeniem piłką.

Obniżanie spojrzenia. To „nieświadomy gest pokory”. Technikę tę bardzo często wykorzystują małe dzieci, wywołując od razu odpowiednią reakcję rodziców. Widząc taki gest, druga osoba od razu zaczyna odczuwać empatię.

Kiwanie głową. Jeśli trzykrotnie kiwniesz głową, rozmówca odczuwa, że jesteś zainteresowany jego wypowiedzią. W rezultacie jego mowa może wydłużyć się nawet trzykrotnie. Kiedy próbujesz zakończyć rozmowę, lepiej kiwnąć głową tylko raz. Często autorzy scenariuszy filmowych – posiadający podstawowa wiedzę na temat zachowań ludzkich – wykorzystują tytułowy gest w pisaniu didaskalii dla aktorów.

Zaciskanie ust. Zwężenie ust jest wyraźną oznaką gniewu. Zauważmy, co się dzieje z naszymi ustami w chwili, gdy budzi się w nas strach i instynkt walki. Mówiąc bardziej „naukowo”, jest to początkowa faza, instynktownego zaciskania się naszej szczęki.

Drapanie po nosie. Kto z Was zna bajkę Pinokio? Motyw „rosnącego podczas kłamstwa nosa” nie jest do końca przypadkowy. Podczas mówienia kłamstw, często następuje przypływ adrenaliny. Powoduje to rozszerzenie włosowatych naczyń krwionośnych, co może objawiać się swędzeniem nosa.

Przechylanie głowy. Przechylamy głowę na bok, gdy słyszymy zazwyczaj coś, co nas w dużym stopniu zainteresuje. Ten ruch wskazuje, że jesteśmy zainteresowani i chcemy wysłuchać naszego rozmówcy bardzo dokładnie.

Patrzenie do góry lub na boki.  Jeśli chcemy sobie coś przypomnieć, zazwyczaj kierujemy swoje oczy do góry, bądź w lewy lub prawy bok. Z kolei przypominając sobie szczególnie emocjonalne wydarzenia, zazwyczaj patrzymy w dół.

Podnoszenie lub marszczenie brwi. To chyba najlepsze narzędzie, które można wykorzystać w celu sprawdzenia, czy nasz rozmówca w jakikolwiek sposób jest zainteresowany naszą rozmową/ osobą.  Jeśli rozmawiacie z nowo poznaną sympatią, zwrócicie uwagę czy podczas rozmowy – choć minimalnie – unosi ona brwi. Podnoszenie brwi to zazwyczaj  swoista oznaka zaciekawienia i zainteresowania. Ich obniżenie może oznaczać negatywne emocje, takie jak dezorientację czy strach. Jeśli druga osoba nie wykazuje żadnego zainteresowania, zarówno w dobrym i złym znaczeniu, jej twarz pozostanie niewzruszona.

Stanie ze złączonymi nogami. Ta konserwatywna postawa najczęściej oznacza szacunek dla drugiej osoby.

Wygięta postawa.  Większość ludzi ustawia swoje ciało i stopy w kierunku osoby, która zwróciła ich uwagę. Na przykład jeśli ktoś przyłączy się do Ciebie i twojego znajomego w trakcie Waszej rozmowy i chcesz, aby uczestniczył w niej, obróć się do tej osoby pod kątem 45 stopni. Jest to niewerbalne zaproszenie do dalszej konwersacji.

Stanie w rozkroku. Oznacza zazwyczaj dominację i determinację. Jeśli chcesz przeciągnąć innych na swoją stronę, przyjmij właśnie taką pozycję. Zwrócicie uwagę na plakaty filmów akcji. Jeśli główny bohater „twardziel” jest na plakacie ujęty w całej swojej okazałości, zawsze stoi w tytułowym rozkroku.

Masowanie czoła lub płatków uszu. Ruch ten oznacza niepokój i wrażliwość, słabość, np. gdy stoisz w kroku ulicznym, będąc gdzieś spóźniony.  Poprzez głaskanie niektórych zakończeń nerwowych w określonych częściach ciała chcemy obniżyć ciśnienie krwi i tętno.

Skrzyżowane ramiona.  Istnieje wiele mitów dotyczących interpretacji owej pozycji. Nie zawsze oznacza gniew, w połączeniu ze skrzyżowanymi nogami jest to pozycja obronna. Zwróć również uwagę na otoczenie. Czasem bowiem pozycja ta oznacza, że danej osobie jest zimno. Zdarza się również, że niektóry czują się w tej pozycji po prostu komfortowo.

Chodzenie. Sposób w jaki chodzisz, wiele mówi o tym, jak inni widzą ciebie. Chodząc szybko sprawiasz wrażenie osoby wydajnej i kompetentnej. Osoby luźno stąpające uważane są za optymistów. Osoby stanowcze chodzą od pięty do placów.

Siedzenie. Osoby niepewne zazwyczaj rozkładają się podczas siedzenia. Zbytnie rozsiadanie się i zajmowanie więcej miejsca niż potrzeba, oznacza, że dana osoba czuje się ważna. Zbyt duży rozkrok oznacza, że jesteś zły i nie należy się do Ciebie zbliżać.

Otwarcie dłoni. Jeśli trzymasz otwarte dłonie skierowane do góry, oznacza to, że jesteś otwarty na nowe pomysły, które inni przedstawią. Skierowanie palców do dołu lub zaciśnięcie dłoni w pięść, oznacza silną osobowość. Taka osoba nie jest już elastyczna.

Wymachiwanie rękoma. Badania wykazały, że osoby, które często gestykulują wydają się być bardziej energiczne, przyjemne i ciepłe. Osoby gestykulujące znacznie mniej, postrzegane są jako logicznie myślące i analizujące każdą sytuację.

Chowanie rąk.  Na przykład pod kolana, wkładanie ich do kieszeni lub trzymanie za sobą oznacza, że mamy coś do ukrycia.

Położenie stóp. Postawa obronna – nie tylko w przypadku mężczyzn ! – która ma w instynktownym znaczeniu „chronić nasze przyrodzenie”. Jeśli Twoje duże palce u stóp skierowane są do wewnątrz, oznacza to, że czujesz się nieswojo i niepewnie.

Kręcenie stopami. Jeśli czujemy się nieswojo, zaczynamy uderzać piętami o podłogę, ściągać i zakładać buty oraz poruszać nogami w górę i w dół. Co w takiej sytuacji zrobić ? – skrzyżuj nogi w kostkach i spokój je.

Krzyżowanie nóg. Kolejne narzędzie przydatne podczas spotkań z „nowo poznaną sympatią”, możliwe do sprawdzenia, kiedy jesteście razem w większym gronie rozmówców;). Podczas rozmowy w pozycji siedzącej ludzie bardzo często mają tendencję do kierowanie czubka stopy znajdującej się na górze w stronę osoby, która ich zdaniem jest najbardziej przystępna. Podnoszenie palców oznacza, że uczucie danej osoby względem Ciebie są bardzo pozytywne.

Reklamy
Otagowane

8 thoughts on “Wiem, o czym teraz myślisz! – czyli mowa ciała i podstawowe interpretacje zachowań.

 1. Zofia Maly pisze:

  bardzo miły i ciekawy artykuł

  Polubienie

 2. Krzysztof Zapala pisze:

  przydatne, dzięki 😉

  Polubienie

 3. Magda Kurus pisze:

  Wymachiwanie rękoma. Badania wykazały, że osoby, które często gestykulują wydają się być bardziej energiczne, przyjemne i ciepłe. Osoby gestykulujące znacznie mniej, postrzegane są jako logicznie myślące i analizujące każdą sytuację. – CALA JA,NO PO PROSTU ZAJEBISTA 😉

  Polubienie

 4. Karol Wolter pisze:

  ciekawe przyda mi się w robocie ;p

  Polubienie

 5. Asia Bater pisze:

  nice 😉

  Polubienie

 6. Jogudka99 pisze:

  oooooo, w końcu ;p pamiętam jak Pan pisał „wstęp do manipulacji innymi”, fajny artykuł 😉 więcej proszę!

  Polubienie

 7. Arturrrrr pisze:

  a co z mitem kiedy dziewczyna bawi się włosami podczas rozmowy ?

  Polubienie

 8. Monii pisze:

  dobre ^^ ciekawy artykuł.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: