Manipulacja innymi – kilka prostych psychologicznych metod.

kr

Wiem o tobie więcej… 

Pamiętam, że na drugim roku studiów pisałem długą pracę na temat interpretacji osobistych, w zależności od aparycji. Dziś poszepczę wam trochę w podobnym temacie. To, że nasza postawa, gesty, wygląd i ogólnie pojęte zachowanie może wywoływać w niektórych sytuacjach zamierzone efekty względem drugiego człowieka, uważam za oczywiste. Przyznam szczerze, że sam niejednokrotnie manipulowałem ludźmi, używając co poniektórych trików. Na przykład w czasie rozmowy o pracę, prowadząc burzliwą dyskusję z osobami o odmiennym zdaniu lub targując się na poznańskim bazarze z ekologiczną żywnością. Manipulacja to może przesadzone słowo. Owszem, wielu ludzi używa pewnych psychologicznych schematów zachowawczych, aby po prostu „postawić w konfrontacji na swoim”. Dziś podzielę się z wami kilkoma psychologicznymi trikami i mam nadzieję, że posłużą wam one w słusznych celach;) Zaczynamy…„Cywilizacja rozwija się przez wzrost liczby operacji, które możemy wykonywać bez myślenia o nich…” (Alfred North Whitehead).

1.Kiedy widzisz kogoś złego, skorego do konfrontacji, stawaj zawsze obok niego. Nigdy nie naprzeciw! Wtedy wspomniana osoba nie będzie odbierać cię jako zagrożenia i w końcu się uspokoi. Dla przykładu: W świecie zwierząt drapieżniki intuicyjnie obracają się głową w kierunku zagrożenia. Członków stada zawsze trzymają po swoim boku. Percepcja poznawcza w chwili działania stresu i adrenaliny bowiem zawsze jest ograniczona. Osoba agresywna lub zwierzę może nie odróżniać źródła zagrożenia od sojusznika. Rzadko zdarza się, aby w trzystopniowym narzędziu przesłuchania* „dobry policjant” siedział naprzeciwko podejrzanego. Zawsze siedzi z boku. To samo dotyczy terapeutów i psychologów prowadzących terapie indywidualne.

*model, w którym przesłuchanie dzielimy na trzy etapy: rozpoznanie i zaprzyjaźnienie, nałożenie podejrzeń i zarzutów, kompromis rzetelny. O psychologicznych metodach przesłuchań napiszę niebawem 😉

2.Prowadząc z kimś rozmowę staraj się powtarzać to co mówi, używając tylko trochę innych słów. Efektem tego jest poczucie naszego rozmówcy, że naprawdę go słuchasz i tym samym podświadomie zyskujesz jego sympatię. Co ciekawe! W nowych relacjach, pierwszych konfrontacjach interpersonalnych 80% szansy na nasze pozytywne wrażenie w oczach danej osoby zależy od tego czy posługujemy się w rozmowie jej imieniem!

3.Jeśli chcesz wkupić się w czyjeś łaski i otrzymać pomoc, zacznij od słów „Potrzebuję twojej pomocy”. Ludzie nie lubią poczucia winy, towarzyszącego w odmowie udzielenia pomocy. Więc zwiększa to twoje szanse na uzyskanie jej. Na jakie pytanie od osoby żebrzącej łatwiej jest ci odpowiedzieć „nie”? „Może Pan mnie poratować kilkoma złotymi?”, czy „Potrzebuje Pana pomocy, brakuje mi złotówki”. Przykład może banalny, ale to działa. Naturalnie nie tylko we wspomnianej sytuacji.

4.Jeśli chcesz się przekonać, czy ktoś cię obserwuje, to skrzyżuj ręce. Jeśli ktoś na ciebie patrzy, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zacznie cię naśladować.

5.Manipulator często cytuje innych, aby pozbyć się emocji między sobą, a osobą manipulowaną. Powołując się na znane postacie swoich znajomych, czy też zupełnie zmyślone osoby może przekazać nam treści, które nasz świadomy umysł przyjmie zupełnie neutralnie, nie szukając w nich próby oszustwa ponieważ, jeśli miałby nas ktoś oszukać, to byłaby to osoba, z którą obecnie rozmawiamy, a przecież ona tylko przytacza wypowiedzi innych.

6.Zobaczmy jeszcze, jak łatwo wycisnąć od nas dodatkowe pieniądze, stosując zasadę kontrastu. Na czym ona polega, łatwo sprawdzić, zanurzając jedną rękę w wodzie zimnej, a drugą w gorącej i po pewnym czasie obie ręce w wodzie o pośredniej temperaturze. Innymi słowy, jeśli druga z pokazywanych rzeczy różni się znacząco od pierwszej, to zobaczymy ją jako bardziej różną przez to, że uprzednio widzieliśmy tę pierwszą. Zasada ta udowodniona została bardzo dobrze na poziomie psychofizyki. Odnosi się niemal do wszelkich wrażeń zmysłowych. Dla przykładu: jeżeli oglądamy osobę płci przeciwnej o dużej atrakcyjności (np. retuszowane zdjęcia w kolorowych czasopismach), to następna oglądana osoba tej płci, o przeciętnej urodzie, wyda nam się mniej atrakcyjną, niż gdybyśmy ją oglądali jako pierwszą. Zauważcie, jak często podświadomie – lub świadomie – użytkownicy portali społecznościowych umieszczają na swoich stronach zdjęcia z ludźmi „mniej atrakcyjnymi od siebie”. Sprawa wygląda podobnie, jeśli przyjrzymy się np. kobietom wychodzącym na nocne imprezy do klubów. Bardzo często zdarza się, że dobierają się w pary lub grupy, w których istnieje duża rozpiętość poziomu atrakcyjności poszczególnych osób.

Można tak dalej wymieniać bez końca. Dlatego bieżący wpis traktuję jako zapowiedź serii związanej z psychologią interakcji międzyludzkich. Już niebawem na stronie pojawi się artykuł w pełni poświęcony gestykulacji i ukrytym podświadomym znaczeniom zachowawczym. Do zobaczenia wkrótce! 😉

Reklamy
Otagowane

4 thoughts on “Manipulacja innymi – kilka prostych psychologicznych metod.

 1. jagudka79 pisze:

  bede czekac;)

  Polubienie

 2. sasss pisze:

  fajne

  Polubienie

 3. MICHALINAs pisze:

  ciekawe ^^

  Polubienie

 4. Gogor pisze:

  haha dobre, sprawdze to z obserwacja drugiej osoby. ^^

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: