Wskazując na kogoś palcem, trzema wskazuje na siebie!

maxresdefault

Ty jesteś, ona jest… ja jestem?

Bardzo często zdarza mi się, że słuchając kogoś najchętniej bym go nie słuchał. Logicznie nielogiczne, wiem. Na pewno Wam też udaje się spotkać na swojej codziennej drodze osoby, które najnormalniej w świecie Was drażnią. Swoją aparycją, sposobem mówienia, gestem i najcięższą artylerią jaką są poglądy. Nasz mózg jest tak zaprogramowany, że reaguje na tego typu sytuacje kategoryzując źródło emocji. Na przykład: Widząc jabłko, mózg kategoryzuje widziany przedmiot nazywając go jabłkiem. Jednak gdy widzimy coś podobnego kształtem do jabłka (nie będące nim w rzeczywistości), przy towarzystwie silnych emocji nasz mózg nazwie widziany przedmiot i tak jabłkiem. Co powoduje często mylną i nieobiektywną ocenę/spostrzeganie sytuacji/drugiego człowieka? Odpowiedzi na te pytania są dwa. Zazwyczaj jest to nasz wewnętrzny lęk i strach. Na przykład: lęk przed lękiem, strach przed oceną lub zachwianie szeroko pojętego  poczucia bezpieczeństwa. Drugim powodem naszego negatywnego odbioru drugiej osoby, ocenianiu jej i kategoryzowaniu jest Zasada Lustra. Owa zasada brzmi w metajęzyku socjoterapeutycznym bardzo prosto: „Wskazując na kogoś palcem, trzema wskazuje na siebie”.

Bardzo często zdarza się, że nie przepadamy za kimś lub ktoś działa na nas momentami irytująco, ponieważ podświadomie widzimy w tym człowieku obraz samych siebie. Swoje wady, kompleksy lub nie rozliczone poprzez akceptacje własne zachowania z przeszłości.

Może najlepiej w związku z tym wszystkim wskazywać na kogoś palcem,  z komplementami na ustach? Zwrócicie uwagę jacy ludzie wyrażają niewinne, często błahe do swojego powodu komplementy innym osobom. Pomijając jednostki szukające w tym zachowaniu zysku, są to zazwyczaj  persony nie tyle „miłe i towarzyskie”, co lubiące i akceptujące samych siebie.

Reklamy
Otagowane

2 thoughts on “Wskazując na kogoś palcem, trzema wskazuje na siebie!

  1. […] „trzech palcy” – więcej na jej temat w innym moim artykule znajdziecie tutaj – większość ludzi gorliwie walczących z homoseksualizmem, sama ma problem […]

    Polubienie

  2. powalacace pisze:

    To jest myśl! 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: