Mafia czyli archaiczny przyjaciel społeczeństwa.

godfather-brando-2

Czym tak naprawdę jest mafia?

Większości z nas słowo „mafia” kojarzy się z półświatkiem, który swoją bytnością szkodzi wszystkiemu i wszystkim.  Wielu ludzi ma w swoich główkach stereotypowe wyobrażenia  panów w białych kołnierzykach, z rudymi kotami i pozłacanymi cygarami. Wszystkie mylne projekcje i nadużywanie słowa „mafia” spowodowało, że zapomnieliśmy (lub nie mieliśmy możliwości takowej wiedzy zakosztować) co tytułowe słowo tak naprawdę oznacza. „Mafia – nazwa zorganizowanej grupy przestępczej o dużych wpływach, powiązaniach z osobami na różnych szczeblach władzy, policją, biznesem, prowadząca działalność gospodarczą finansowaną z przestępstw; używana przez media nazwa każdej zorganizowanej grupy przestępczej.” No właśnie, przez media… Cofnijmy się nieco w czasie… Słoneczny zakątek, tysiące restauracji, zabytkowe samochody, winiarnie i kolorowe ogrody… Z czym jeszcze kojarzy wam się Sycylia? Organizacja przestępcza działająca na terenie Italii jest z pewnością głównym wzorcem struktur mafijnych na całym świecie. Włoskie familie charakteryzowały się wiernością i oddaniem dla rodziny, kraju i społeczeństwa.  Kraju? Społeczeństwa?  Tak.

 Mafia sycylijska powstała podczas hiszpańskiej okupacji Sycylii. Była czymś w rodzaju „ruchu oporu”, skierowanego przeciwko władzy okupanta. Mieszkańcy wyspy tracąc zaufanie do niesprawiedliwych rządów, które wprowadzili hiszpańscy najeźdźcy zaczęli organizować własny kodeks prawny i grupy zbrojne przeznaczone do jego obrony. Możemy zatem powiedzieć że, kiedy państwo było bezsilne, a rządzący chętni do przyjmowania białych kopert to właśnie Mafia uratowała kraj i zbliżyła do siebie społeczeństwo. W dzisiejszych czasach włoska organizacja przestępcza jest najbardziej szanowaną przez społeczeństwo organizacją mafijną na świecie. Większość ludzi płacących haracze na rzecz mafii traktuje ją jak opozycje w włoskiej polityce. Wierzy ,że nie państwo a właśnie oni pomogą im kiedy będą w potrzebie. Hipotetyczny przykład: włoska rodzina regularnie płacąca mafii „podatek” ma pewność, że w momencie kiedy w rodzinie wydarzy się wypadek (np. w wyniku którego dziecko tej rodziny zostanie kaleką), mafia ma obowiązek opłacenia wszelkich kosztów leczenia dziecka. Do dziś owa organizacja działa na tych samych zasadach, jest pewnego rodzaju opiekunem swoich podatników. Oferuje swoim „przyjaciołom” to , czego państwo swojemu podatnikowi absolutnie nie zapewni. Mafia daje ubogim ludziom miejsca pracy, wspomaga uczelnie i fundacje charytatywne o wiele większym budżetem niż państwo.

Mafia Włoska uważana jest za organizację, która posiada swoje bogactwo kulturowe (podobnie Mafia w Azji) i zasady etyki biznesu. Stara się, aby swoją działalnością nie szkodzić społeczeństwu. Sprawa handlu narkotykami naturalnie łamie ostatnie z włoskich przykazań. Warto jednak zaznaczyć, że włoska mafia jako jedyna na świecie, inwestuje minimalne udziały w wcześniej wspomniany biznes, mimo jego oczywistego zysku.

Kolejnym krajem posiadającym własną, silną zorganizowaną grupę przestępczą jest Azja. Mafia działająca w Japonii (tak samo jak mafia włoska) ma swoją historię i dobytek kulturowy. Tzw. „Yakuza” wywodzi się już z XVII wieku od samurajów, którzy stawali w obronie słabszych w wojnach domowych.

Tak jak w przypadku mafii włoskiej, geneza japońskiego półświatka diametralnie rożni się od jej współczesnego obrazu. Aktualnie „Yakuza” jest najliczniejszą  organizacją przestępczą na świecie, liczy ponad sto tysięcy członków różnych ugrupowań. Głównym źródłem dochodu jest handel narkotykami, przestępstwa finansowe, obrót nieruchomościami i przemyt broni.

Następnym przykładem ewolucji mafii są organizacje podziemne (Chińskie Triady) powstałe w XVII wieku w celu obalania dynastii Mandżu. Jak to bywało już w wcześniejszych przykładach, historia lubi się powtarzać. Chińskie Triady w XIX wieku rozpoczęły swoją działalność przestępczą. Triady składają się z około pięćdziesięciu osobnych grup. Głównym źródłem dochodu jest hazard, haracze, pranie brudnych pieniędzy, handel narkotykami i bronią, lichwa, przemysł rozrywkowy, prostytucja oraz od niedawna piractwo towarowe.

Mafie amerykańskie , rosyjskie, kolumbijskie i zachodnioeuropejskie przestrzegają tylko niektórych zasad pierwotnej Włoskiej Mafii. Nie przywiązują bowiem  wagi do więzów krwi, społeczności czy kraju. Przynależność do mafii w tych wypadkach nie jest kierowana pokrewieństwem czy miejscem urodzenia. Brakuje w niej  zorganizowania i współpracy miedzy dużymi rodzinami a małymi ulicznymi gangami. Elementy takie jak honor, rodzina i przynależność spadają na niższy plan lub nie ma ich wcale.

Mafia była, jest i będzie, zmienia się tylko jej charakter.

Zmiany są potrzebne, ponieważ wymogi światowego rynku zmieniają się wraz z upływającym czasem. To niesamowite jak pierwotna organizacja mająca na celu obronę obywatelską zmieniała się w społeczną malarię wyzysku. Zaczytując się w historii pierwotnej mafii dochodzę do wniosku, że „mafia” to nie to samo co „dzisiejsza zorganizowana grupa przestępcza”. To trochę tak jakbyśmy ziarno nazywali dorodnym drzewem.  Należy pamiętać, że pierwotna mafia zajmowała się rzeczami, które nie szkodziły zwykłemu obywatelowi(a wręcz urozmaicały mu życie  i zapewniały poczucie bezpieczeństwa). Dzisiejsza mafia(organizacja przestępcza) zagospodarowuje „Szarego Człowieka” w narzędzia, których nie znajdziemy na legalnej recepcie.

Dlaczego? Ponieważ duża cześć społeczeństwa tego chce, Mafia niczym dobrze prosperująca firma, spełnia jedynie wymagania rynkowe, które państwo i kościół stanowczo wetuje.

Reklamy
Otagowane , , , ,

2 thoughts on “Mafia czyli archaiczny przyjaciel społeczeństwa.

  1. magdabraff pisze:

    ciekawe

    Polubienie

  2. powalacace pisze:

    Bardzo ciekawy i fajnie napisany artykuł! 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: