„Pierwszy śnieg” – Jo Nesbo, mistrz skandynawskiego kryminału.

6068080_pierwszy-snieg-w-lesie

Pada snieg, pada… 

Jakiś czas temu do Polski dotarła moda na tzw. „Kryminały Skandynawskie”. Czy zasługują one na miano pisania ich z dużych liter? Coż, postanowiłem się nad tym zastanowić. W trakcie mojego zeszłorocznego wyjazdu z przyjaciółmi w góry, zostałem w pewnym sensie zmuszony do dotknięcia literatury skandynawskiej. W związku z nie pozwalającymi na nic warunkami pogodowymi, przedłużającym się brakiem prądu w wynajmowanej chatce i co najsmutniejsze brakiem własnej literatury – zagubiona została wraz z plecakiem i zapasami whisky w którymś z pociągów, którymi podróżowaliśmy – po namowach przyjaciela postanowiłem poświecić jeden z wieczorów książce „Drugie życie pana Roosa” Håkana Nessera. Planowany jeden wieczór z latarką i książką szwedzkiego pisarza w dłoni, zmienił się w całonocny maraton kryminalny. Nie musiało minąć dużo czasu abym przytulił się do kolejnej pozycji czarnej serii. Można powiedzieć, że od czasu tamtego wyjazdu Agatha Christie na mojej półce zyskała wielu skandynawskich kolegów.  Uważam, że najwierniejszym z nich jest Jo Nesbo.

Autor otrzymał literacką Nagrodę Rivertona oraz Szklany Klucz, obydwie przyznawane za najlepsze powieści kryminalne. Z kolei za powieść Czerwone gardło (norw. Rødstrupe) otrzymał w 2000 r. nagrodę norweskich księgarzy. W 2004 r. książka ta została wybrana najlepszym norweskim kryminałem wszech czasów. To tyle o pisarzu, teraz trochę wypadało by poszeptach o mojej ulubionej książce. Każdemu z was dla których czarna seria i kryminały są jeszcze „niezbadanym lądem” z pełną odpowiedzialnością polecam pozycję „Pierwszy Śnieg”Jo Nesbo! Książka swoją prostotą przekazu i barwnym, przesiąkniętym adrenaliną scenariuszem zaciekawi każdego,  kto choć trochę lubi zagadki kryminalne ozdobione nutką brutalności i przemocy. „Pierwszy Śnieg” to książka zatopiona w tajemnicy tak zimnej jak bałwany lepione przed domami ofiar godzinę przed ich śmiercią. Zabójca to nie tylko niepoczytalny bohater ale i skomplikowana psychologicznie postać, która posiada swoje marzenia, wspomnienia i cel…  Przyznam,  że trzeba wykazać się niezwykłym talentem detektywistycznym; aby wyprzedzić domysły prowadzącego  sprawę komisarza Harrego. Autor dokonuje w swojej książce sztuki rzadko spotykanej (nawet w dziełach Agathy Christie). Pozwala czytelnikowi poznać całą wiedzę operacyjną przed wyjawieniem prawdy; a mimo to czujemy do ostatnich chwil niepewność i adrenalinę związaną z przypuszczalnym rozwiązaniem zagadki.

Wyjątkowa, czarna pozycja pasująca do czarnej kawy, czarnego nieba i szczypty światła nocnej lampki.

Dlaczego pisze o tym akurat teraz? Cóż, wczoraj widziałem reklamę informującą, że co czwartek wraz z magazynem „Party” w cenie (6.99zl) możemy kupić książki z tzw. „czarnej serii”. Osobiście odradzam tego typu zakup, ponieważ książki te drukowane są w częściach. Uważam to  za skandal i manipulacje konsumentem. Na szczęście oryginalna książka w księgarni kosztuje od 20zł. do 35 zł. Polecam zakupy w dobrych księgarniach.

Reklamy
Otagowane ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: